Στο πλαίσιο προώθησης της ενεργειακής μετάβασης και της προσπάθειας ενίσχυσης της οικονομικής ανάπτυξης των Δήμων στους τομείς της Ενεργειακής Αποδοτικότητας, των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας και της Προστασίας του Περιβάλλοντος, το Δίκτυο Πόλεων «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Έργο «PATH2LC» που χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «Horizon 2020».
Το έργο φιλοδοξεί να προωθήσει την ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών μεταξύ των Δήμων, να ενισχύσει το συντονισμό μεταξύ των διαφόρων διοικητικών φορέων εντός των Δήμων, να βελτιώσει τη συνεργασία με τους τοπικούς φορείς και την κοινωνία των πολιτών και να διαθέσει στα ενδιαφερόμενα μέρη τα απαιτούμενα εργαλεία σχεδιασμού και παρακολούθησης για την ανάπτυξη και την εφαρμογή «Οδικών Χαρτών» για την ενεργειακή τους μετάβαση. Το «PATH2LC» σας προσκαλεί στο 1ο Διαδικτυακό Σεμινάριο που έχει ως στόχο την εκμάθηση και την έμπνευση των Δήμων από άλλες τοπικές αρχές, οι οποίες εφηύραν νέους τρόπους διακυβέρνησης και σχεδιασμού για την μετάβαση προς την Κλιματική Ουδετερότητα.
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 28/09/2021 και ώρα 11:30 π.μ. μέσω της πλατφόρμας Microsoft Teams και θα διεξαχθεί στα Αγγλικά. Comments are closed.
|
ΘΕΜΑΤΑ
|